Mantar Yetiştiriciliği Bayiliği

Ferhat

New member
Mantar Yetiştiriciliği Bayiliği
Mantar Yetiştiriciliği Bayiliği alarak iş kurabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan kültür mantarı ve son dönemlerde artık semt pazarlarında da karşımıza çıkan yaprak ya da diğer adıyla istiridye mantarı yetiştiriciliğine olan ilgi her geçen gün artıyor. Yazılı ve görsel medyada da son zamanlarda özellikle genç girişimcilerin başarılı istiridye mantarı yetiştiriciliği girişimlerini görebiliyoruz.
Sürekli Büyüyen Bir Sektör
Ülkemizde kültür mantarı ve istiridye mantarı yetiştiriciliği sürekli kendini geliştiren ve büyüyen bir sektör haline geldi. Geçtiğimiz 3 yılda istiridye mantarı sektörü yaklaşık yüzde 600 oranında büyümüştür. Bu işe inanan ve yatırım yapan mantar bayiliği veren yatırımcılar da bakımı ve idame/işletmesi daha zor olan, hastalık çıkma olasılığı yüksek olan kültür mantarı yerine pazar payı gün geçtikçe büyüyen ve yüksek kar marjıyla öne çıkan yaprak mantarı ya da bilinen adıyla istiridye mantarı yetiştiriciliğine yöneliyorlar.
Mantar yetiştiriciliği her ne kadar herkesin yapabileceği gibi bir iş gibi görünse de gelip geçici heveslerle ve bilgi altyapınız olmadan yatırım yapmamalısınız. Zira gerekli altyapı hazırlıkları yapılmadan denenmiş örneklerde olduğu gibi ilk başarısızlıkta hevesiniz kaçabilir.

Profesyonel Koşullarda Mantar Bayiliği Veren Firmalar
Hiera Mantar, istiridye mantar yetiştiriciliğine kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere mantar yetiştiriciliği bayilik fırsatları sunuyor. Hiera Mantar, bayilik verdiği işletmeleri kendi kaderine ter etmemekte, başlangıç eğitimleri, eleman temini, hukuki destek ve teknolojik altyapı başlıklarında desteklemeye devam etmektedir.
Marmara Mantar, yaklaşık 6 yıldır istiridye mantarı ve kompost üretimi yapan İstanbul merkezli mantar bayiliği veren bir firma. Türkiye geneli bayilikler veren firma, ortalama şube açılış maliyetlerinin 20.000 TL olduğunu ve bir ay gibi bir sürede kurulumu tamamladıklarını belirtiyorlar. Karlılığın yüzde 50-100 Aralığında olacağını açıklayan firma yatırım maliyetinin 3 ay gibi sürede geri döneceğini iddia ediyor.
Huzur Mantar, anahtar teslimi mantar bayiliği projeleriyle yatırımcıların beklentilerine dönük olarak sıfırdan üretim tesisi kurabildiği gibi mevcut binaları da mantar yetiştiriciliği üretim tesislerine çevirebiliyor. Mantar tohumlarını kendi üreten firma kompost olarak da pamuk kompostu kullanıyor. 100 m2 bir tesis için yaklaşık 20 ton pamuk kompostosu kullanan firma 30.000 TL’ye de yalıtımlı istiridye çadırları kurabiliyor.
Siz de mantar bayiliği almak istiyorsanız, öncelikle bilgi donanımızı artırmalısınız. Üretim yapacağınız bölgede etkili bir saha araştırması yaparak mantar tüketim alışkanlıklarını belirlemelisiniz. Ülkemizde hala istiridye mantarı ismini duymayan ev hanımları olduğunu unutmamalı ve tanıtım planlamalarınızı ona göre yapmalısınız.