Karnataka Başbakanı Siddaramaiah, sert tepkilerin ardından iş rezervasyonlarıyla ilgili X gönderisini siliyor; Bakan açıklıyor | Hindistan'dan son h

Karnataka Çalışma Bakanı Santosh S Lad çarşamba günü eyaletteki özel şirketlerdeki iş rezervasyonlarının yönetici olmayan pozisyonlar için yüzde 70 ve yönetici düzeyindeki pozisyonlar için yüzde 50 ile sınırlandırılacağını açıkladı. Santosh Lad'ın açıklaması, Başbakan Siddaramaiah'ın özel şirketlerdeki tüm C ve D Grubu işlerinde Kannadigalar için yüzde 100 rezervasyon olacağını belirttiği X-post'una (eski adıyla Twitter) karşı büyük bir tepkinin ardından geldi.

Karnataka Başbakanı Siddaramaiah (PTI dosyası)

Ancak Başbakan kararı duyuran paylaşımı sildi. “Hükümetimizin amacı, Kannada ülkesindeki hiçbir Kannadiga'nın huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için işten mahrum bırakılmamasıdır. Hükümetimiz Kannada yanlısı,” diye paylaşımda bulundu Siddaramaiah.

Santosh S Lad, Siddaramaiah'ın gönderisine atıfta bulunarak ANI haber ajansına şunları söyledi: “Yönetim düzeyinde, insanların yüzde 50'sine iş verilmesine karar verildi. Yöneticilik dışı seviyede ise %70 oranında iş verilmesine karar verildi… Bu beceriler yoksa, insanlar dışarıdan temin edilerek burada istihdam edilebilir. Ancak hükümet, eğer burada mevcutsa, yerel olarak mevcut becerilere öncelik tanıyacak bir yasa çıkarmaya çalışıyor…”

Siddaramaiah daha önce Karnataka Kabinesinin, özel sektördeki Kannadigaların C ve D Grubu pozisyonları için yüzde 100 rezervasyon yapmasını zorunlu kılan bir yasa tasarısını onayladığını söylemişti. Karar Pazartesi günü yapılan kabine toplantısında alındı.

Siddaramaiah, X'teki bir gönderisinde, “Dün (Pazartesi) yapılan Kabine toplantısında, eyaletteki tüm özel şirketlerdeki C ve D Ödeme Grupları pozisyonları için yüzde 100 Kannadiga'nın işe alınmasını zorunlu kılan bir yasa tasarısı onaylandı.” dedi.

Haber ajansı PTI, hukuk departmanından alıntı yaparak, “Karnataka Eyaleti Sanayi, Fabrika ve Diğer Kuruluşlarda Yerel Adayların İstihdamı Yasa Tasarısı, 2024” yasa tasarısının Perşembe günü Meclis'e sunulacağını bildirdi.

Tasarıda “yerel adayların” atanmasıyla ilgili olarak şöyle deniyor: “Her sanayi, fabrika veya diğer kuruluş, yönetim kategorilerinde %50, yönetim dışı kategorilerde ise %70 yerel aday atayacaktır.”

Adayların dil olarak Kannada'da ortaöğretim yeterliliğine sahip olmaması durumunda, Nodal Ajansı'nın yönergeleri uyarınca Kannadaca dil sınavını geçmeleri gerekeceği belirtildi.

Nitelikli yerel adayların mevcut olmaması durumunda şirketlerin, hükümet veya yetkilileriyle aktif işbirliği içinde üç yıl içinde bu adayları eğitmek için önlemler alması gerektiği belirtildi. Yeterli sayıda yerel adayın mevcut olmaması durumunda, bir kuruluş bu Kanun hükümlerinden muaf tutulmak için Hükümete başvurabilir. Tasarıda, “Hükümet tarafından verilen bu tür emirler nihai olacaktır: bu bölüm kapsamında verilen yardım, yönetim kategorisi için yüzde 25'ten, yönetim dışı kategoriler için ise yüzde 50'den az olmayacaktır” denildi.

Eyaletteki birçok endüstri lideri, bunun “ayrımcı” olduğunu söyleyerek bu harekete karşı çıktı ve teknoloji endüstrisinin zarar görebileceği endişesini dile getirdi.

Manipal Küresel Eğitim Hizmetleri başkanı Mohandas Pai, tasarıyı “faşist” ve aynı zamanda anayasaya aykırı olarak nitelendirdi.

“Bu yasa tasarısı rafa kaldırılmalıdır. Ayrımcı, gerici ve anayasaya aykırı. @Jairam_Ramesh, hükümet bizim kim olduğumuzu doğrulamalı mı? Bu, 'Hayvan Çiftliği'ndeki gibi faşist bir yasa tasarısı. @INCIndia'nın böyle bir yasa tasarısı sunabilmesi inanılmaz. – Bir hükümet yetkilisi özel sektör işe alım komitelerinde yer almalı mı? İnsanlar dil sınavına mı girmeli?” dedi Pai 'X'teki bir gönderide.

Biocon Limited'in yönetim kurulu başkanı Kiran Mazumdar-Shaw, devletin bu tasarının teknoloji sektöründeki liderliğini etkilemesine izin vermemesi gerektiğini söyledi. Yüksek vasıflı çalışanların işe alınması konusunda istisnalar olmalıdır.

“Teknoloji lokasyonu olarak nitelikli profesyonellere ihtiyacımız var ve her ne kadar amaç yerel halka istihdam yaratmak olsa da bu hamlemizle teknoloji sektöründeki lider konumumuzdan taviz vermemeliyiz. Shaw, “X”te yüksek vasıflı işçilerin işe alınmasını bu politikanın dışında bırakan çekincelerin olması gerektiğini yazdı.

ASSOCHAM Karnataka'nın eş başkanı ve YULU'nun kurucu ortağı RK Misra, tasarıyı dar görüşlü olarak nitelendirdi ve her özel şirkete uygulanmasını denetlemek üzere bir hükümet yetkilisinin atanması durumunda bunun Hindistan BT ve Küresel Yetenek Merkezlerini korkutacağını söyledi.

“Karnataka hükümetinin bir başka parlak hamlesi. Yerel rezervasyonlar için bir düzenleme oluşturun ve her kuruluşu denetlemek üzere bir hükümet yetkilisi atayın. Bu, Hindistan BT ve Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerini korkutacak. Misra “X” üzerine şunu yazdı: “Kısa görüşlü.”

(Ajansların katkılarıyla)