'Kannada'ya büyük saygı duyuyorum, üzgünüm': PhonePe CEO'su Sameer Nigam özür diledi | Dünya

22 Temmuz 2024 08:04 IST

Sameer Nigam, iş rezervasyon yasasına ilişkin yaptığı yorumlarla duyguları incitmek niyetinde olmadığını belirterek, sosyal medyadan koşulsuz özür diledi.

Daha önce Karnataka iş rezervasyonu yasa tasarısına karşı çıkan PhonePe CEO'su Sameer Nigam, önceki yorumlarına açıklık getirdi. Nigam, yorumlarının duyguları incitme amacı taşımadığını söyledi ve sosyal medyada koşulsuz özür diledi.

“Kannada'ya büyük saygı duyuyorum, üzgünüm”: PhonePe CEO'su Sameer Nigam özür diler (X/@_sameernigam)

Bir X gönderisinde Nigam şunları söyledi: “PhonePe Dünya'da kuruldu ve bu şehirdeki köklerimizden inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Şirket olarak Karnataka hükümetlerinin ve yerel Kannadiga halkının bize sağladığı destekleyici iş ortamı için derinden minnettarız. Böylesine kapsayıcı bir ekosistem ve ilerici politikalar olmasaydı Dünya küresel bir teknoloji süper gücü haline gelemezdi.”

ayrıca oku – PhonePe CEO'su Sameer Nigam, Karnataka'nın özel sektör kota yasasını eleştiriyor: 'Çocuklarım memleketlerinde işleri hak etmiyor mu?'

Daha sonra asla Karnataka halkına hakaret etme niyetinde olmadığını vurguladı. “Geçen hafta İş Rezervasyonu Yasa Taslağı taslağı hakkında yaptığım bazı kişisel yorumlara ilişkin bazı yeni medya makalelerini okudum. Öncelikle amacımın asla Karnataka'ya ve halkına hakaret etmek olmadığını açıkça belirtmek isterim. Eğer yorumlarım birinin duygularını bu şekilde incittiyse gerçekten özür dilerim ve koşulsuz olarak özür dilerim.”

Nigam daha sonra Kannada'ya büyük saygı duyduğunu ve dil çeşitliliğine inandığını söyledi. “Kannada'ya ve diğer tüm Hint dillerine büyük saygım var. Dil çeşitliliğinin ve zengin kültürel mirasın tüm Hintlilerin gurur duyması gereken ulusal değerler olduğuna ve tüm Hintlilerin yerel ve kültürel normlara saygı duyması ve bunları kutlaması gerektiğine gerçekten inanıyorum” diye ekledi.

Daha önce ne söyledi?

Geçen hafta Karnataka Kabinesi, idari pozisyonların yüzde 50'sinin ve idari olmayan pozisyonların yüzde 75'inin Kannadigas'a ayrılmasını zorunlu kılan Endüstriler, Fabrikalar ve Diğer Kuruluşlarda Yerel Adayların Devlet İstihdamı Yasa Tasarısını onayladıktan sonra, PhonePe CEO'su, Konuya yanıt veren CEO'lar. O sırada şunları söyledi: “46 yaşındayım. 15 yılı aşkın süredir bir eyalette yaşamadım. Babam Hint Donanmasında çalışıyordu. Ülkenin her yerine görevlendirildim. Çocukları Karnataka'da iş bulamıyor mu? Şirketler kuruyorum. Hindistan genelinde 25.000'den fazla iş yaratıldı! Çocuklarım memleketlerinde çalışmayı hak etmiyor.” Nigan, kendisini yerel dili öğrenmeye teşvik eden yorumları nedeniyle sosyal medyada ağır eleştirilere maruz kaldı.

Bu arada, tartışmalı yasa tasarısı kamuoyunun büyük kesimlerinden gelen yoğun tepki üzerine şimdilik askıya alındı.

Haberler / Şehirler / Bangalor Ulusal Parkı / PhonePe CEO'su Sameer Nigam, 'Kannada'ya büyük saygı duyuyorum, üzgünüm'