Büyüme Ve Kalkınma Ne Demek ?

Acabey

Global Mod
Global Mod
Buyume ve Kalknma Nedir?

Buyume ve kalknma, ekonomi ve sosyal yap uzerine etkili olan iki onemli kavramdr. Bu kavramlar genellikle birbirinin yerine kullanlsa da, aslnda farkl anlamlara sahiptirler. Buyume, bir ekonominin uretim kapasitesinin artmas, yani gayrisafi yurt ici haslann (GSYIH) buyumesi anlamna gelirken, kalknma ise ekonominin surdurulebilir ve kapsayc bir sekilde ilerlemesi, insanlarn yasam standartlarnn artmas, egitim ve saglk gibi sosyal gostergelerin iyilesmesi olarak tanmlanr. Bu makalede, buyume ve kalknmann ne oldugunu, aralarndaki farklar ve onemini ele alacagz.

Buyume Nedir?

Buyume, bir ekonominin belirli bir donemdeki uretim miktarnn artmasdr. Genellikle GSYIH'nin artsyla olculur. GSYIH, bir ulkenin belli bir zaman diliminde urettigi mal ve hizmetlerin toplam degeridir. Buyume, bir ekonominin genellikle sanayi uretimi, tarm ve hizmet sektorleri gibi alanlarda daha fazla uretim gerceklestirmesiyle gerceklesir. Buyume genellikle yatrmlarn artmas, teknolojik gelismelerin saglanmas ve isgucu verimliliginin artmasyla desteklenir.

Kalknma Nedir?

Kalknma ise bir ekonominin sadece mal ve hizmet uretimindeki artsla degil, ayn zamanda sosyal, kulturel ve politik alanlarda da ilerleme saglamasdr. Kalknma, sadece ekonomik buyume degil, ayn zamanda esitsizliklerin azaltlmas, yoksullugun azaltlmas, egitim ve saglk gibi sosyal gostergelerin iyilestirilmesi, cevresel surdurulebilirlik ve demokratik kurumlarn guclendirilmesi gibi unsurlar icerir. Kalknma, insanlarn yasam kalitesinin artmas ve genel refahn yukselmesi icin gerekli olan unsurlar kapsar.

Buyume ve Kalknma Arasndaki Farklar

Buyume ve kalknma arasndaki ana fark, buyumenin sadece ekonomik faaliyetlerin artmasyla ilgili olmas, kalknmann ise hem ekonomik hem de sosyal, kulturel ve politik alanlarda ilerlemeyi icermesidir. Buyume, genellikle GSYIH buyuklugu uzerinden olculurken, kalknma daha genis bir perspektiften degerlendirilir. Kalknma, sadece ekonomik buyumenin yeterli olmadgn ve insan refahnn daha kapsaml bir sekilde ele alnmas gerektigini savunur.

Ornegin, bir ulke ekonomik olarak buyuyebilir ve GSYIH'si artabilir, ancak bu buyume esitsizlikleri artrabilir ve yoksullugu azaltmada yetersiz kalabilir. Bu durumda, ekonomik buyume kalknma icin yeterli degildir. Kalknma, ekonomik buyumeyi surdurulebilir ve kapsayc bir sekilde gerceklestirmeyi amaclar.

Buyume ve Kalknmann Onemi

Buyume ve kalknma, bir ulkenin refah ve yasam kalitesi icin hayati oneme sahiptir. Ekonomik buyume, gelir seviyelerini artrabilir, is imkanlarn genisletebilir ve yasam standartlarn iyilestirebilir. Ancak, sadece ekonomik buyume, cevresel zararlar, esitsizlikler ve sosyal sorunlar gibi olumsuz sonuclara yol acabilir.

Kalknma ise bu olumsuz etkileri azaltmay hedefler. Esitsizliklerin azaltlmas, yoksullugun ortadan kaldrlmas, cevresel surdurulebilirligin saglanmas ve demokratik kurumlarn guclendirilmesi gibi unsurlar icerir. Kalknma, sadece ekonomik buyumeyi degil, ayn zamanda insanlarn yasam kalitesini artrmay ve genel refah yukseltmeyi amaclar.

Sonuc

Buyume ve kalknma, ekonomi ve toplumun genel olarak ilerlemesi icin temel kavramlardr. Ekonomik buyume, bir ekonominin uretim kapasitesinin artmasyla ilgiliyken, kalknma daha genis bir perspektiften degerlendirilir ve sadece ekonomik buyumeyi degil, ayn zamanda sosyal, kulturel ve politik ilerlemeyi de icerir. Her iki kavramn da birbirini tamamlayc oldugu ve bir ulkenin refah icin birlikte ele alnmas gerektigi unutulmamaldr.